Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 3 000,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
Novinky
24.01.2023
Jak spravně vybrat autosedačku ?
Jak vybrat autosedačku? Autosedačka patří mezi nutnou výbavu všech miminek, která dostává uplatnění už při cestě z porodnice. Je ale zároveň povinná,... číst celé
01.01.2003
Výprodej JOIE
Výhodná nabídka-akční ceny na vybrané produkty značky JOIE číst celé
Zobrazit všechny novinky

KONTAKT

DĚTSKÝ SVĚT
Milena Faltusová
Pod radnicí 149
56401 Žamberk

Tel.603 220 979

detskysvet@zamberk.info

 

 

Hodnocení obchodu na Zboží.cz
  1. Úvod
  2. Novinky
  3. Jak spravně vybrat autosedačku ?
Jak spravně vybrat autosedačku ?
24.01.2023

Jak vybrat autosedačku?

Autosedačka patří mezi nutnou výbavu všech miminek, která dostává uplatnění už při cestě z porodnice. Je ale zároveň povinná, dokud dítě nedosáhne výšky 150 cm a váhy 36 kg. S přibývajícím věkem je potřeba sedačku obměnit, a to minimálně jednou či dvakrát. 

Výběr autosedačky je důležitým rozhodnutím. Přečtěte si naše tipy, jak se rozhodnout pro tu správnou, která vám bude nejlépe vyhovovat a bude pro vaše dítě, co nejbezpečnější!

Kategorie 0

Hmotnost: 0-13 kg

Věk: Od narození do 12 měsíců

I-Size norma (0-75/76/85 cm)

 

 

 

 

 

Kategorie 0+

Hmotnost: (6/8)-18 kg

Věk: 6 měsíců - 4 let

I-Size norma (61-105 cm)

Kategorie I

Hmotnost: 9-18 kg

Věk: 1-4 let

Kategorie I+

Hmotnost: 9-36 kg

Věk: 1-12 let

Kategorie II

Hmotnost: 15-36 kg

Věk: 3-12 let

I-Size (100-150 cm)

I-Size norma

I-Size je nová norma platící od roku 2013, která slouží ke zvýšení bezpečnosti dětí v autosedačkách během jízdy. Tato norma prodloužila dobu, kdy dítě má cestovat  v poloze proti směru jízdy a kdy je nutné používat systém ISOFIX povinně pro sedačky do 15 měsíců. I-Size norma má přispívat k větší ochraně v případě čelního a  bočního nárazu a také k lepší ochraně hlavy a krční páteře dítěte. Systém ISOFIX je vyžadován z důvodu snížení rizika chybné instalace autosedačky. Podle normy I-Size  se navíc nově autosedačky rozdělují podle výšky dítěte, nikoliv podle váhy, jako tomu bylo doposud. 

Autosedačky pro nejmenší děti (kategorie 0 a kategorie 0+) jsou vždy instalovány proti směru jízdy z důvodu co největšího zabezpečení dětské páteře. Pro větší bezpečnost doporučujeme k sedačce nakoupit i ISOFIX základnu, která se zakotví v autě a zůstává  v interiéru vozidla. Autosedačka kategorie 0+ jde vyjmout i s dítětem, aby bylo usnadněno přenášení. Někdy je také možné připevnit tuto autosedačku na podvozek kočárku.

Základnu ISOFIX je nutné koupit samostatně, pokud ji ale nemáte, lze sedačku upevnit jen přes pásy. Před nákupem ISOFIXu si ověřte, že máte v autě klipsy, ke kterým půjde základna pro sedačku připojit. Pokud připojíte sedačku k této fixované základně, máte jistotu, že v případě nárazu nebude muset vaše dítě čelit kromě vlastní váhy také váze sedačky. Ta totiž zůstává pevně přikotvená.

Sedačky kategorie I, kategorie I+ a kategorie II jsou instalovány ve směru jízdy. 

Samozřejmě není nutné, abyste pořizovali pět autosedaček. Naprosto dostačující jsou tři, možné je ovšem pořídit i pouze dvě. Při výběru tří sedaček bývá nejčastější kombinací – první z kategorie 0 a kategorie 0+, druhá z kategorie I a třetí z kategorie I+/II. Pokud se rozhodnete pro dvě, je žádoucí, aby první byla z kategorie 0/0+/I a druhá z kategorie I+/II, alternativou je první z kategorie 0/0+ a druhá z kategorie I/I+/II. V případě, že chceme, aby autosedačka vyhovovala dítěti delší dobu, je dobré vybrat tu, která nabízí možnost nastavení výšky opěrky hlavy. 

Mějte na paměti: Dítě by se nikdy nemělo přesazovat do větší autosedačky příliš brzy. Správný čas poznáme podle toho, že dítě hlavou převyšuje horní okraj autosedačky.

 

Jak vybrat, co nejbezpečnější autosedačku

Důležitým kritériem při výběru sedačky je samozřejmě bezpečnost. Většina dnešních autosedaček splňuje bezpečnostní standard UN R44/04. Norma UN R129/02 (I-Size) se dá považovat za nadstandard a nabízí prvky, které mohou výrazně zvýšit bezpečnost i pohodlí vašeho dítěte. To, jestli autosedačka opravdu splňuje bezpečnostní standard, zjistíte pomocí přítomnosti oranžového štítku na zadní straně skeletu autosedačky. 

Obecně platí, že nejbezpečnější sedačka je ta, která: 1) Správně sedí vašemu dítěti (to znamená, že je to správná velikost pro věk, výšku a váhu vašeho dítěte), 2) Sedí do vašeho vozidla a může být do něj tedy pokaždé správně vložena. 

Bezpečnostní prvky, kterým byste měli věnovat pozornost při výběru sedačky:

- pětibodový postroj – Je tvořen dvěma popruhy přes ramena, dvěma popruhy okolo pasu a jedním mezi nohama, které jsou spojeny uprostřed přezkou. Sedačky s tímto postrojem jsou bezpečnější, neboť při nárazu rozloží jeho sílu do více oblastí těla. Pomáhá také vaše dítě udržovat na místě a zabraňuje mu, aby se dostalo do nebezpečné polohy.

- snadné nastavení postroje – Aby postroj správně vykonával svou práci, musí být správně nastaven. Výhodou je v tomto ohledu autosedačka se snadným nastavováním. Ideální je když se dají ramenní popruhy přesunovat nahoru a dolů, aniž by se musely manuálně posouvat.

vyšší váhový limit pro autosedačky instalované proti směru jízdy – Takto instalovaná sedačka je totiž pro vaše dítě bezpečnější. Pokud chcete, aby vaše dítě mohlo využívat tento typ sedačky po, co nejdelší dobu, vyberte tu, která má vyšší váhový limit.

ochrana proti bočnímu nárazu – Důležité je také dbát na to, zda autosedačka dokáže chránit při bočním nárazu. 

Pokud si chcete být bezpečností autosedačky jisti, podívejte se na testy ADAC. V České republice provádí bezpečnostní testy autosedaček dTest. 

Důležité je také dbát na správné umístění sedačky v autě. Platí totiž, že ne všechny sedačky sedí do všech aut. Pokud máte menší auto, neměli byste si kupovat sedačku s velkou ISOFIX základnou. Pokud si nejste jisti, jestli se do vašeho auta vejde, přeměřte a porovnejte velikosti ISOFIX základny autosedačky a zadního sedadla vašeho auta, jestli máte možnost, vyzkoušejte si cvičně nainstalovat autosedačku přímo ve vašem autě. 

Kotvící systém ISOFIX

ISOFIX je bezpečný kotvící systém, který je založený na instalování autosedačky k jistícím bodům auta, aniž by přitom využíval bezpečnostní pásy. Jeho bezpečnost spočívá v tom, že neumožňuje, abyste autosedačku ukotvili špatně.

Sedačky, které systém ISOFIX nemají, bývají levnější a přidělávají se pomocí klasických bezpečnostních pásů. Je u nich ale riziko nesprávného ukotvení. 

K autosedačkám kategorie 0/0+ jenž systém ISOFIX nemají, je ale možné si dokoupit ISOFIX základnu, díky, které můžete systém ISOFIX použít. Je ovšem nutné si předem ověřit, zda je systém kompatibilní s vaším autem.

Výhodné jsou v tomto ohledu autosedačky i-Size, protože všechny poskytují systém ISOFIX, který je kompatibilní se všemi novějšími auty.

Ceny autosedaček

Cena nejlevnějších autosedaček se pohybuje okolo 2000 Kč. S rostoucí cenou pak roste standard bezpečí i pohodlí. Výhodou je většinou jejich flexibilita, která zaručuje, že autosedačku můžete pohodlně využívat několik let.

Je na vás kolik se rozhodnete do autosedačky investovat. Platí ovšem, že čím dražší autosedačka, tím větší bezpečí pro vaše dítě. Rozhodně nedoporučujeme kupovat autosedačky z druhé ruky, u kterých si nemůžeme být jisti jejím stavem a bezpečností. Nemůžeme si totiž být například jisti, zda nedošlo k autonehodě a vnitřnímu poškození na konstrukci sedačky, které nemusí být na první pohled vidět. I v tomto případě totiž ztrácí autosedačka svůj bezpečnostní účel. 

Co byste měli k autosedačce dokoupit?

K autosedačkám si můžete dokoupit i spoustu užitečného příslušenství. Díky zpětným zrcátkům můžete během cesty kontrolovat, zda je dítě v pořádku. Velmi praktický je také organizér, do kterého můžete uspořádat hračky i cokoliv dalšího, abyste měli v autě pořádek. Udržet vaše auto ve skvělém stavu pomůže také ochrana sedačky auta, kterou vložíte pod autosedačku a vždy ji můžete snadno vyklepat či vyprat. K pohodlí vašeho dítěte pak slouží například clona proti slunečnímu záření nebo měkké podložky, které zajistí, že se vaše dítě bude cítit příjemně i během delších cest.

 

 

 

 

 

 

 

 

Naše prodejny

Dětský svět Bambino

  • Masarykovo náměstí 146, Žamberk

Dětský svět Junior

  • Pod radnicí 149, Žamberk

Dětský svět

  • Mírové nám. 90, Ústí nad Orlicí

Jednotlivé otvírací doby naleznete zde

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz